Historie

Historie firmy Franz Kolar GmbH resp. FK dřevěné lišty sahá až do roku 1928, kdy zakladatel společnosti, pan František Kolář, zkonstruoval svůj první stroj na výrobu vyřezávaných lišt.

Vzhledem k velké poptávce postupně vyvinul další stroje určené pro sériovou výrobu dřevěných lišt a založil tak společnost "Franz Kolar GmbH", která existuje v Rakousku dodnes.

V roce 1978 byl pod vedením tehdejšího jednatele Jaroslava Koláře otevřen výrobní závod v Brunnu am Gebirge (jižní předměstí Vídně). V roce 1991 převzala vedení firmy jeho dcera Jaroslava Linha.

V roce 1993 byla založena česká dceřiná společnost FK dřevěné lišty, spol. s r.o. a byly postaveny firemní budovy v Bojanovicích nedaleko Znojma. Od roku 2005 je v dceřiné společnosti soustředěna veškerá výroba.

Firma se zpočátku specializovala na výrobu lišt z masivního dřeva, postupně se však otevřely nové trhy a nové možnosti a vznikaly nové produkty. Kromě lišt z masivního dřeva dnes nabízíme také designové desky, madla do zábradlí, ozdobné a větrací mřížky, řezby a vyřezávané lišty a výrobu dle přání zákazníka. Naše produkty dodáváme známým výrobcům dveří a oken, dodavatelům vybavení objektů a prodejních prostor, výrobcům nábytku a truhlářům nejen doma, ale i v zahraničí. Architekti a projektanti jsou součástí rozšířené klientely.

Kvalita a udržitelnost jsou důležitými složkami prohlášení o poslání společnosti. Obě společnosti jsou certifikovány FSC® a PEFC, což znamená, že se zpracovává dřevo z udržitelného lesního hospodářství. Výrobní závod v České republice je navíc certifikován dle ISO.
Kromě toho jsme v posledních letech získali několik ocenění za vysokou kvalitu výrobků a inovativní produkty.

Od vzniku firmy neustále roste nejen rozmanitost našich produktů, ale i počet zaměstnanců. O spokojenost našich zákazníků se každodenně stará na 180 zaměstnanců.
.
Společnost Franz Kolar GmbH resp. FK dřevěné lišty je již pět generací v rodinném vlastnictví a díky svým zkušenostem představuje spolehlivého partnera pro výrobu produktů z masivního dřeva.