Dřevařský magazín - červenec/srpen 2016

celý článek ke stažení zde nebo na www.drevmag.com

zkrácená verze článku:

Flexibilní dřevo pro nevšední aplikace

Společnost FK dřevěné lišty, spol. s r.o. přestavila na loňském veletrhu WOOD-TEC v Brně jednu ze svých dalších ekologických novinek pro interiérové použití – ohýbatelnou desku na bázi dřeva dukta®. Kromě vizuální atraktivity nabízí tento materiál také velmi dobré akustické vlastnosti. Rozšířenou nabídku dukta® - flexible wood uvede firma na podzimních veletrzích FOR ARCH a FOR INTERIOR v Praze.

Základním materiálem pro výrobu desky dukta® může být podle přání zákazníka třívrstvá smrková biodeska, bukový multiplex, barvená nebo přírodní MDF a v případě zvláštních aplikací i spárovka. Ohýbatelnost desky (v jednom směru) s minimálním poloměrem ohnutí až 100 mm umožňuje nový, mezinárodně patentovaný způsob frézování, při kterém dochází k systematickému jednostrannému nebo oboustrannému profrézování celé plochy materiálu souběžnými drážkami, místy procházejícími celým průřezem materiálu. Drážky jsou v ploše rozmístěny v hustém pravidelném rastru a původně tuhou desku změní na vysoce pružný ohýbatelný materiál. Systém celoplošně frézovaných drážek zároveň výrazně zvyšuje absorpci zvuku, takže panely jsou vhodné i pro použití jako akustický obklad či volně stojící stěny např. v nahrávacích studiích, divadlech, koncertních sálech, restauracích, společenských saloncích, přednáškových místnostech, školicích sálech apod.